High School Football Playoff Pairings Released

1A FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP STATE CHAMPIONSHIP PAIRING

EAST

#1 Rosewood (10-1), BYE

#8 South Creek (5-6) vs. #9 Southside (4-7)

#5 Northside-Pinetown (7-4) vs. #12 KIPP Pride (5-6)

#4 Northampton County (8-3), BYE

#3 Pamlico County (6-5), BYE

#6 Gates County (7-4) vs. #11 North Duplin (5-6)

#7 Washington County (6-5) vs. #10 Perquimans (5-6)

#2 North Edgecombe (8-3), BYE

WEST

#1 Robbinsville (11-0), BYE

#8 Alleghany (3-8) vs. #9 Union (4-7)

#5 Winston-Salem Prep (7-4) vs. #12 West Columbus (1-10)

#4 Murphy (9-2), BYE

#3 Thomas Jefferson (10-1), BYE

#6 Hayesville (7-4) vs. #11 Albemarle (4-7)

#7 Andrews (5-6) vs. #10 Cherokee (2-9)

#2 Elkin (9-2), BYE

1AA FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP STATE CHAMPIONSHIP PAIRING

EAST

#1Tarboro (11-0), BYE

#8 South Stokes (7-4) vs. #9 Hobbton (7-4)

#5 Princeton (9-1) vs. #12 East Carteret (3-8)

#4 North Rowan (8-3), BYE

#3 Granville Central (7-4), BYE

#6 Manteo (9-2) vs. #11 Riverside-Martin (3-8)

#7 North Stanly (6-5) vs. #10 South Stanly (5-6)

#2 John A. Holmes (10-0), BYE

WEST

#1 East Surry (11-0), BYE

#8 Avery County (5-6) vs. #9 Starmount (5-6)

#5 Mountain Island Charter (9-2) vs. #12 Community School of Davidson (5-6)

#4 Mount Airy (8-3), BYE

#3 Bessemer City (7-4), BYE

#6 Swain County (9-2) vs. #11 Union Academy (6-4)

#7 Polk County (8-3) vs. #10 East Wilkes (5-6)

#2 Mitchell (10-1), BYE

2A FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP STATE CHAMPIONSHIP PAIRING

EAST

#1 Clinton (9-1) vs. #16 Fairmont (6-5)

#8 Bartlett Yancey (9-2) vs. #9 Beddingfield (8-3)

#5 Red Springs (8-2) vs. #12 Midway (8-3)

#4 West Craven (8-3) vs. #13 Kinston (6-5)

#3 Northeastern (8-3) vs. #14 Goldsboro (5-6)

#6 Southwest Onslow (9-2) vs. #11 Ayden-Grifton (8-2)

#7 Whiteville (8-2) vs. #10 Wallace-Rose Hill (7-4)

#2 SouthWest Edgecombe (10-1) vs. #15 East Bladen (5-5)

WEST

#1 Mountain Heritage (9-1) vs. #16 Bandys (5-6)

#8 West Stanly (8-2) vs. #9 Owen (6-4)

#5 Eastern Randolph (9-2) vs. #12 Providence Grove (8-3)

#4 West Stokes (8-3) vs. #13 North Wilkes (7-4)

#3 Brevard (9-2) vs. #14 Hendersonville (5-6)

#6 Chase (9-2) vs. #11 Draughn (7-4)

#7 Newton-Conover (7-4) vs. #10 Thomasville (8-3)

#2 Reidsville (10-1) vs. #15 Forbush (7-4)

2AA FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP STATE CHAMPIONSHIP PAIRING

EAST

#1 Randleman (10-0) vs. #16 Morehead (4-7)

#8 Croatan (9-2) vs. #9 East Duplin (6-5)

#5 Currituck County (8-3) vs. #12 St. Pauls (8-2)

#4 South Granville (8-3) vs. #13 North Lenoir (8-3)

#3 Oak Grove (10-1) vs. #14 North Davidson (6-5)

#6 Hertford County (9-2) vs. #11 Ledford (7-4)

#7 Salisbury (9-2) vs. #10 Mount Pleasant (4-7)

#2 Washington (8-3) vs. #15 Nash Central (5-6)

WEST

#1 Shelby (9-1) vs. #16 West Iredell (6-5)

#8 Maiden (8-3) vs. #9 North Surry (7-4)

#5 Ashe County (7-4) vs. #12 West Lincoln (8-3)

#4 Smoky Mountain (8-3) vs. #13 South Point (5-6)

#3 Hibriten (10-1) vs. #14 Wilkes Central (6-5)

#6 Burns (9-2) vs. #11 East Lincoln (8-3)

#7 Pisgah (8-2) vs. #10 Bunker Hill (6-5)

#2 North Lincoln (10-1) vs. #15 R-S Central (5-6)

3A FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP STATE CHAMPIONSHIP PAIRING

EAST

#1 Southern Nash (11-0) vs. #16 E.E. Smith (4-7)

#8 Northern Nash (7-4) vs. #9 Vance County (9-2)

#5 Rocky Mount (8-3) vs. #12 Southern Lee (6-4)

#4 Terry Sanford (8-3) vs. #13 Fike (4-7)

#3 Eastern Alamance (11-0) vs. #14 Hunt (5-6)

#6 Northside-Jacksonville (6-5) vs. #11 C.B. Aycock (7-4)

#7 Jacksonville (7-3) vs. #10 Western Alamance (8-3)

#2 Havelock (9-1) vs. #15 North Brunswick (6-5)

WEST

#1 Crest (9-2) vs. #16 Erwin (5-6)

#8 Freedom (7-4) vs. #9 West Rowan (7-4)

#5 Charlotte Catholic (7-3) vs. #12 Forestview (6-5)

#4 Hunter Huss (8-2) vs. #13 Monroe (6-5)

#3 A.C. Reynolds (9-2) vs. #14 Hickory (4-7)

#6 Northeast Guilford (9-2) vs. #11 Parkwood (7-4)

#7 West Henderson (9-2) vs. #10 Kings Mountain (9-2)

#2 Statesville (11-0) vs. #15 North Buncombe (7-4)

3AA FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP STATE CHAMPIONSHIP PAIRING

EAST

#1 Lee County (11-0) vs. #16 Eastern Guilford (6-5)

#8 Northern Durham (9-2) vs. #9 Southern Alamance (8-3)

#5 Cleveland (10-1) vs. #12 Cape Fear (7-3)

#4 D.H. Conley (8-3) vs. #13 J.H. Rose (6-5)

#3 Southern Durham (10-1) vs. #14 Gray’s Creek (7-4)

#6 Southeast Guilford (8-3) vs. #11 Clayton (6-5)

#7 West Brunswick (9-1) vs. #10 Union Pines (8-3)

#2 New Hanover (10-1) vs. #15 Topsail (8-3)

WEST

#1 Weddington (11-0) vs. #16 South Iredell (5-6)

#8 Parkland (7-3) vs. #9 Alexander Central (8-3)

#5 Northwest Cabarrus (10-1) vs. #12 Marvin Ridge (6-5)

#4 Cox Mill (7-4) vs. #13 Northern Guilford (7-4)

#3 Dudley (9-2) vs. #14 Southwest Guilford (6-5)

#6 Mount Tabor (7-4) vs. #11 Central Cabarrus (7-4)

#7 T.C. Roberson (5-6) vs. #10 A.L. Brown (7-3)

#2 Watauga (10-1) vs. #15 Cuthbertson (5-6)

4A FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP STATE CHAMPIONSHIP PAIRING

EAST

#1 New Bern (9-2), BYE

#8 Seventy-First (6-5) vs. #9 Riverside-Durham (8-3)

#5 Heritage (7-4) vs. #12 Pine Forest (5-6)

#4 Cardinal Gibbons (9-2), BYE

#3 Jordan (9-2), BYE

#6 Scotland (9-2) vs. #11 South Central (5-6)

#7 Jack Britt (7-4) vs. #10 Knightdale (7-4)

#2 South View (9-2), BYE

WEST

#1 Grimsley (10-1), BYE

#8 Lake Norman (6-5) vs. #9 Porter Ridge (6-5)

#5 Glenn (7-4) vs. #12 South Caldwell (4-7)

#4 Hickory Ridge (8-3), BYE

#3 Ragsdale (5-6), BYE

#6 Mooresville (6-5) vs. #11 Page (3-8)

#7 Davie (6-5) vs. #10 West Mecklenburg (6-4)

#2 East Forsyth (9-2), BYE

4AA FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP STATE CHAMPIONSHIP PAIRING

EAST

#1 Wake Forest (10-1), BYE

#8 Rolesville (9-2) vs. #9 Panther Creek (6-5)

#5 Green Hope (7-3) vs. #12 Apex Friendship (7-4)

#4 Hoggard (5-5), BYE

#3 Holly Springs (10-1), BYE

#6 Garner (6-5) vs. #11 Wakefield (5-6)

#7 Hoke County (7-4) vs. #10 Millbrook (6-5)

#2 Leesville Road (10-0), BYE

WEST

#1 Richmond County (11-0), BYE

#8 Hough (7-4) vs. #9 Olympic (8-3)

#5 Ardrey Kell (10-1) vs. #12 Independence (6-5)

#4 Myers Park (11-0), BYE

#3 West Forsyth (10-1), BYE

#6 Pinecrest (9-2) vs. #11 Reagan (8-3)

#7 Butler (8-3) vs. #10 Vance (8-2)

#2 Mallard Creek (10-0-1), BYE